o Chromym

Smok Wawelski nad Wisłą, Owieczki przy Uniwersytecie Rolniczym, Sowy na Plantach – to tylko wybrane przykłady rzeźb zakorzenionych w pejzażu Krakowa. Cieszą nasze oczy na co dzień, ale niewiele o nich wiemy. Tymczasem opowieści, jakie się za nimi kryją, bywają niezwykłe, bo łączy je nietuzinkowa postać twórcy. Bronisław Chromy (1925–2017) zasłynął jako rzeźbiarz, medalier, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego. 

Urodził się w malowniczej wsi Leńcze, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Natura otaczała go od dziecka, rozwinęła w nim zmysł bystrego obserwatora i stała się ważnym źródłem inspiracji. Przykładem może być wyjątkowa kolekcja rzeźb z kamieni – otoczaków, którą możesz zobaczyć w autorskiej galerii rzeźby artysty w parku Decjusza. Jeszcze inne inspiracje można dostrzec w pracach Chromego podczas spaceru ulicami miasta. Artysta dorastał w czasie wojny – wiele jego rzeźb, najczęściej wykonanych z brązu, odnosi się do tego okresu.

Kraków był dla Chromego miejscem magicznym. W dzieciństwie Bronek „marzył o baśniowym mieście, o którym opowiadał mu starszy brat”. Tutaj odkryto jego talent i tu spełniło się jego największe marzenie o tym, by zostać artystą rzeźbiarzem. Z tym miastem związał dorosłe życie – zamieszkał na Woli Justowskiej blisko Lasku Wolskiego. Dzięki temu możemy się dziś cieszyć tak licznym zbiorem jego prac na terenie Krakowa.

Wyrusz z nami na niecodzienny spacer śladami Bronisława Chromego – pieszo, rowerem, z kanapy – jak chcesz! Odkryj na nowo to, co pozornie znane, oraz to, co zasługuje na uwagę, ale do tej pory pozostawało jakby niewidzialne.

Wszystkie cytaty użyte w opisach obiektów, o ile nie zaznaczono inaczej, pochodzą z książki Bronisława Chromego Kamień i marzenie – autobiografia, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005