o nas

Pod koniec wakacji 2019 r. w siedzibie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie spotkało się kilka nieznających się wówczas osób, które odpowiedziały na ogłoszenie o starcie pilotażowego projektu wolontariackiego. Przedsięwzięcie miało dotyczyć upowszechniania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Byłyśmy zmotywowane, żeby „coś zrobić” w ramach współpracy wolontariackiej z MIK-iem, oraz zaciekawione innowacyjną formułą projektu. Koordynatorka powiedziała, że „jeszcze nie wiadomo, co to będzie”, ponieważ pomysł zakładał naszą samodzielność w kreowaniu i decydowaniu o kształcie projektu. 

Teraz już wiadomo, że pierwsza edycja projektu w całości poświęcona została Bronisławowi Chromemu, którego twórczość oraz niezwykle ciekawy życiorys zainspirowały nas do wielu działań. 

Jednym z efektów jest prezentowana tutaj mapa Krakowa z zaznaczonymi rzeźbami Chromego oraz miejscami, które są z nim związane. Mapa porządkuje dorobek artysty obecny na co dzień w przestrzeni miasta, lecz często niedostrzegany przez mieszkańców i mieszkanki („bo to zawsze tu stało i się opatrzyło”) lub pozostawiony bez komentarza (na przykład bez podstawowej tabliczki informującej o autorze).
Równolegle z powstawaniem mapy trwały przygotowania do warsztatów dla dzieci z rzeźby eksperymentalnej inspirowanych twórczością Chromego. Wydarzenie odbyło się w połowie września 2020 r. Prace plastyczne wykonane podczas warsztatów zostały zaprezentowane na wystawie w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego. 

Nagrałyśmy też audioprzewodnik po rzeźbach, a aktualnie pracujemy nad opisami rzeźb Chromego dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Powstaje również animowana bajka o Chromym. 

W projekcie udział wzięły:

Ewa Burdek – z wykształcenia socjolożka. Uczestniczka Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Lubi czytać (auto)biografie i biegać po polnych drogach. Jej udział w projekcie MIK-u wyniknął z ciekawości, a przerodził się w pasję wspólnego odkrywania, kreowania i eksperymentowania. 

Natalia Charlak zafascynowana sztuką i kulturą, w szczególności teatrem. Aktorka pantomimy. Na co dzień można ją zobaczyć pędzącą na rowerze uliczkami Krakowa. Choć mieszka tu od niedawna, nieśmiało zaczyna nazywać siebie krakowianką.

Agata Kokoryn absolwentka studiów w zakresie ochrony dóbr kultury, studentka historii sztuki oraz etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, a także słuchanie opowieści i podróże pociągami. Miłośniczka mieszanych piesków, serniczków i książek.

Joanna Kulawinek – ponad trzy lata temu przybyła do Krakowa za… ogłoszeniem o pracy. Archeolożka w stanie spoczynku, z rozsądku specjalistka od funduszy emerytalnych. Ma słabość do pieszych wycieczek, Niderlandów, książek i swojej rodziny.

Maja Wierzchowska – studentka zarządzania kulturą i mediami na UJ. Przed przeprowadzką do Krakowa mieszkała w Kielcach i to tam zaczęła się jej fascynacja sztuką. Interesuje się też historią i polityką. W wolnym czasie lubi gotować egzotyczne potrawy, czytać i uprawiać sport.

Do sukcesu przyczyniły się także:

Julia Guzik – studentka na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, w ramach praktyk studenckich przygotowała projekt wirtualnej mapy.

Elżbieta Ćwik – studentka grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w ramach praktyk studenckich wykonała animację o Bronisławie Chromym.

Kira Pietrek – grafika oraz opieka merytoryczna nad praktykantkami 

Aleksandra Kleczka – korekta i redakcja tekstów

Jan Chołoniewski – strona internetowa

Piotr Madej – pomoc przy realizacji nagrań audio

Marta Chlanda promocja

Grażyna Chromy-Rościszewska – współpraca

Izabela Bryzik – koordynacja działań

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 Lipca 1943 17c 
30-233 Kraków
tel. +48 (12) 422 18 84
instytut@mik.krakow.pl
Dyrektorka: Joanna Orlik