o nas

Pod koniec wakacji 2019 r. w siedzibie Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie po raz pierwszy spotkało się kilka osób, które odpowiedziały na ogłoszenie o starcie pilotażowego projektu wolontariackiego. Przedsięwzięcie miało dotyczyć upowszechniania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Byłyśmy zmotywowane, żeby „coś zrobić” w ramach współpracy wolontariackiej z MIK-iem oraz zaciekawione innowacyjną formułą projektu. Koordynatorka powiedziała, że „jeszcze nie wiadomo, co to będzie”, ponieważ pomysł zakładał naszą samodzielność w kreowaniu i decydowaniu o kształcie projektu. 

Ostatecznie projekt w całości poświęcony został Bronisławowi Chromemu, którego twórczość oraz niezwykle ciekawy życiorys zainspirowały nas do wielu działań. 

Jednym z efektów jest prezentowana tutaj mapa, która porządkuje dorobek artysty zlokalizowany na województwa małopolskiego. Często są to dzieła niedostrzegane przez mieszkańców i mieszkanki („bo to zawsze tu stało i się opatrzyło”) lub pozostawione bez komentarza (na przykład bez podstawowej tabliczki informującej o autorze).

Równolegle z powstawaniem mapy odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci inspirowane twórczością Chromego. Wydarzenie odbyło się w połowie września 2020 r. Prace plastyczne wykonane podczas warsztatów zostały zaprezentowane na czasowej wystawie w Autorskiej Galerii Rzeźby Bronisława Chromego. Zorganizowałyśmy oprowadzanie po dziełach Chromego zlokalizowanych w Parku Decjusza (wokół jego autorskiej galerii).

Powstała również animowana bajka o Chromym, pt. Bronisław Chromy. Bajka tysiąca jeden kamieni.

Nagrałyśmy audioprzewodnik po rzeźbach obecnych w Krakowie, aby wygodniej było przyglądać się dziełom, spacerując na przykład trasą „A to Chromy właśnie!” zaproponowaną przez nas na portalu „Małopolska To Go”. 

Powstały też okolicznościowe pocztówki z okazji obchodzonej w 2022 roku pięćdziesiątej rocznicy odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego.

Początkowo mapa ograniczała się do dzieł zlokalizowanych w przestrzeni Krakowa, z czasem poszerzyłyśmy jej zasięg o realizacje, które można znaleźć na terenie całego województwa małopolskiego. Twórczość Chromego to ważna i rozbudowana część dziedzictwa kulturowego Małopolski. A my nieustannie próbujemy szukać nowych informacji na temat twórczości Bronisława Chromego i przy każdej okazji przybliżać tę postać dzieciom i dorosłym.

W projekcie udział wzięły:

Ewa Burdek – z wykształcenia socjolożka. Uczestniczka Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Lubi czytać (auto)biografie i biegać po polnych drogach. Jej udział w projekcie MIK-u wyniknął z ciekawości, a przerodził się w pasję wspólnego odkrywania, kreowania i eksperymentowania. 

Natalia Charlak zafascynowana sztuką i kulturą, w szczególności teatrem. Aktorka pantomimy. Na co dzień można ją zobaczyć pędzącą na rowerze uliczkami Krakowa. Choć mieszka tu od niedawna, nieśmiało zaczyna nazywać siebie krakowianką.

Agata Kokoryn absolwentka studiów w zakresie ochrony dóbr kultury, studentka historii sztuki oraz etnologii i antropologii kulturowej na UJ. Uwielbia pogranicza w każdym aspekcie, a także słuchanie opowieści i podróże pociągami. Miłośniczka mieszanych piesków, serniczków i książek.

Joanna Kulawinek – ponad trzy lata temu przybyła do Krakowa za… ogłoszeniem o pracy. Archeolożka w stanie spoczynku, z rozsądku specjalistka od funduszy emerytalnych. Ma słabość do pieszych wycieczek, Niderlandów, książek i swojej rodziny.

Maja Wierzchowska – studentka zarządzania kulturą i mediami na UJ. Przed przeprowadzką do Krakowa mieszkała w Kielcach i to tam zaczęła się jej fascynacja sztuką. Interesuje się też historią i polityką. W wolnym czasie lubi gotować egzotyczne potrawy, czytać i uprawiać sport.

Karolina Najduch – studentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa w Akademii Ignatianum w Krakowie. Interesuje się szeroko pojętą kulturą i literaturą. W wolnych chwilach lubi spełniać się artystycznie.

Zofia Strzyż – studentka polonistyki-komparatystyki na UJ. Kocia mama (po przeprowadzce do Krakowa niestety na odległość). Lubi długie spacery, poezję śpiewaną i wegańskie gotowanie.

Do sukcesu przyczyniły się także:

Julia Guzik – studentka na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, w ramach praktyk studenckich przygotowała projekt wirtualnej mapy.

Elżbieta Ćwik – studentka grafiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w ramach praktyk studenckich wykonała animację o Bronisławie Chromym.

Kira Pietrek – grafika oraz opieka merytoryczna nad praktykantkami 

Aleksandra Kleczka, Martyna Tondera-Łepkowska – korekta i redakcja tekstów

Jan Chołoniewski – strona internetowa

Piotr Madej – pomoc przy realizacji nagrań audio

Marta Chlanda promocja

Grażyna Chromy-Rościszewska – współpraca

Izabela Bryzik – koordynacja działań

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 Lipca 1943 17c 
30-233 Kraków
tel. +48 (12) 422 18 84
instytut@mik.krakow.pl
Dyrektorka: Joanna Orlik