Rzeźba „Skalne nuty”

Rzeźba „Skalne nuty”

Gdzie: Park Dębnicki

Oprowadza: Joanna Kulawinek

Trio „Skalne nuty” znajdziesz w jednym z najmłodszych krakowskich parków – parku Dębnickim. Wchodząc od ulicy Praskiej przez ozdobną bramę, należy skierować się główną alejką prosto, a następnie skręcić przy drewnianym mostku w lewo. Z tego miejsca da się już zauważyć rzeźbę. Kiedy podejdziesz bliżej, możesz odczytać tabliczkę z tytułem, autorem i datą powstania (2003 rok).

Rzeźba składa się z trzech elementów. To trio na dwie wiolonczele (a może dwa kontrabasy?) oraz bęben/werbel z pałeczkami, przy czym podstawa werbla przypomina kamerton. Tylko że sami muzycy są niewidzialni – z wyjątkiem rąk o smukłych, długich palcach. Chromy postanowił zredukować czynnik ludzki w tworzeniu muzyki do rąk, za pomocą których wydobywa się dźwięki z instrumentów. Wszystko inne wydaje się zbędne, więc zostało pominięte.

Rzeźbiarz wykorzystał tutaj kamień (otoczak) oraz brąz, czyli swoje ulubione połączenie surowców. Z bliska widzimy, że powierzchnia jest chropowata, ozdabiają ją odciski skamielin i muszli.

Dzięki wesołej muzycznej tematyce rzeźby ożywiają to miejsce, choć mogą się wydawać osamotnione. W pobliżu są jednak plac zabaw, pagórek, kilka ławek… „Skalne nuty” pokazują, jak różne funkcje może pełnić rzeźba: nie musi koniecznie czegoś upamiętniać, składać hołdu. Może po prostu cieszyć spacerowiczów i budować atmosferę danego miejsca, pobudzać wyobraźnię…