Owieczki na nagrobku Lidii Zamkow

Owieczki na nagrobku Lidii Zamkow

Gdzie: Cmentarz Rakowicki

Oprowadza: Joanna Kulawinek

W poszukiwaniu rzeźb Bronisława Chromego warto udać się także na cmentarz Rakowicki. To wyjątkowe miejsce, gdzie zostało pochowanych wiele wybitnych osób związanych z Krakowem. Łatwo przeoczyć pracę Chromego, spacerując pośród licznych monumentalnych, wspaniałych grobowców, lecz jeśli wykorzystasz do tego specjalną wyszukiwarkę (https://www.zck-krakow.pl/locator), to z pewnością dotrzesz do celu.

Grupa rzeźbiarska składa się z dwóch owiec i stoi na nagrobku Lidii Zamkow-Słomczyńskiej. Grób znajduje się przy alejce w kwaterze XVIII południowej. Sam grób jest skromny w porównaniu z wieloma grobowcami w pobliżu. Centralnej części nie przykrywa żadna płyta, dlatego miejsce, gdzie stoją owieczki, jest porośnięte trawą i innymi roślinami. 

Rzeźby są niewysokie, większa owca ma około metra wysokości. Korpus oraz głowa to kamienie, granitowe otoczaki połączone za pomocą stalowej konstrukcji. Nogi to cztery puste w środku rurki, które sprytnie pełnią również funkcję użytkową, podtrzymując całą konstrukcję. Z bliska widzimy, że ich powierzchnia nie została wygładzona. Całość przypomina bardziej znane „Owieczki” przy Uniwersytecie Rolniczym. 

Lidia Zamkow była aktorką i reżyserką. Pracowała i mieszkała w różnych miastach w Polsce, także w Krakowie. Tutaj związana była z teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem, a także PWST. Pracowała razem z Chromym przy sztuce Komu bije dzwon, której premiera odbyła się w 1972 roku; on był scenografem, a ona reżyserką. Spotykali się nie tylko w Piwnicy pod Baranami, lecz także odwiedzali się wzajemnie w domach, ponieważ żona Bronisława Chromego – Iwona Chromy – przyjaźniła się z Zamkow. To sama Lidia poprosiła swojego przyjaciela o stworzenie tak nietypowego nagrobka.