Rzeźby Chromego w zbiorach Thesaurus Cracoviensis

Rzeźby Chromego w zbiorach Thesaurus Cracoviensis

Gdzie: Centrum Interpretacji Artefaktów (MHK)

Oprowadza: Maja Wierzchowska

W zbiorach Centrum Interpretacji Artefaktów – oddziale Muzeum Historii Krakowa – znajduje się wiele rzeźb Bronisława Chromego. Na tarasie budynku przy ulicy księcia Józefa 337 (wejście od ulicy Oszustowskiego) znajdziesz kilka z nich: dwoje „Muzykantów” z brązu, kamienia i grafitu to jedne z późniejszych dzieł artysty, wykonane w 2010 roku. Muzycy przygrywają brązowym „Kolarzom”, pedałującym wytrwale od lat 90. Jeśli masz chwilę czasu, warto odwiedzić wystawę w budynku Thesaurus Cracoviensis, na której znajduje się 37-centymetrowa figurka „Smoka” autorstwa Chromego. Powstała ona w latach 90., dwadzieścia lat po słynnym potworze spod Wawelu.

Dzieła rzeźbiarza znajdują się również w innych oddziałach Muzeum Krakowa. W kolekcji numizmatów znajdziesz aż 84 medale i plakiety Chromego. Kolekcja Historii i Sztuki Krakowa Nowoczesnego zawiera natomiast osiem statuetek Pegazów i Lajkoników, stworzonych jako nagrody w konkursach filmowych.

A poza muzeum twórczość Chromego można znaleźć nawet… w Galerii Krakowskiej. Tamtejsze biuro Muzeum Krakowa zdobi „Paw” – brązowa rzeźba z 2010 roku.