Pomnik Fryderyka Chopina
Gdzie: Park Decjusza
Oprowadza: Ewa Burdek
O Bronisławie Chromym wiadomo, że był wielbicielem Fryderyka Chopina – to wystarczający powód, by figura polskiego kompozytora, twórcy między innymi etiud, mazurków i nokturnów, stanęła w parku Decjusza, zaledwie kilka kroków od autorskiej galerii artysty. Pomnik powstał w 2005 roku, według projektu z lat 70. Chromy wykonał go na konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Obelisk miał wtedy stanąć nad Tamizą, ale ostatecznie projekt odrzucono. Wiele lat później na podstawie tej samej koncepcji wykonano pomnik, który został odsłonięty przez mistrza Chromego w kopalni soli w Wieliczce (jest tam do dziś).
Wróćmy jednak do parku Decjusza. Przed nami słoneczna polana otoczona okazałymi drzewami: cisza, spokój i… Chopin – monumentalna rzeźba z brązu, osadzona na kamiennym postumencie. Kompozytor siedzi przy niewidzialnym fortepianie, a na jego twarzy, zwróconej w stronę wiatru, malują się skupienie, pasja, twórcze uniesienie. Mistrz gra – jakby grał na wietrze. Zwróć uwagę, jak włosy i otulające go szaty harmonijnie układane są przez podmuch wiatru – być może to symbol płynącej melodii? Możesz usiąść na pobliskiej ławeczce, zamknąć oczy i wsłuchać się w tę ulotną kompozycję.
W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w latach 70. XIX wieku właścicielką pobliskiej Willi Decjusza była Marcelina Czartoryska – uczennica i oddana przyjaciółka Chopina, spadkobierczyni jego stylu wykonawczego. Jej dom w owych czasach był modnym salonem muzycznym, który przyciągał najwybitniejsze osobowości ze świata artystycznego. Choć to tylko tymczasowa lokalizacja rzeźby, wydaje się, że pomnik Mistrza stoi tu nieprzypadkowo.