Pomnik lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej
Gdzie: Park Lotników Polskich
Oprowadza: Maja Wierzchowska
Czterdziestominutowy spacer dzieli kościół Arka Pana od parku Lotników Polskich, drugiego co do wielkości parku w Krakowie, którego historia sięga XIX wieku, czyli czasów panowania austriackiego. Na jego terenie znajdował się wówczas fort obronny. W PRL-u nowe władze stworzyły w tym miejscu tak zwany Park Kultury i Wypoczynku, którego głównym zadaniem miało być odseparowanie Nowej Huty od Krakowa. W 1989 roku zmieniono nazwę parku, poświęcając go polskim lotnikom walczącym podczas II wojny światowej.
Spacerując po parku, możesz nacieszyć oczy (i płuca) widokiem pięknych starych wierzb oraz innych drzew, którym poświęcono ścieżkę edukacyjną. Jednak czekają tam na Ciebie nie tylko cuda przyrody.
W północnej części parku nad ziemią wznosi się strzelisty, wysmukły pomnik wykonany z brązu i metalu, którego powstanie zbiegło się w czasie ze zmianą nazwy parku (i zmianą ustroju w państwie). To nie przypadek, ponieważ dzieło Chromego jest poświęcone właśnie polskim lotnikom. Równoczesna lekkość i monumentalizm rzeźby oddają heroizm żołnierzy i tragizm ich losów. Jeśli podejdziesz bliżej i spojrzysz bardzo wysoko w górę, zobaczysz orła, który z trudem, ale i uporem, próbuje utrzymać się na cienkich kolumnach. A gdy skierujesz wzrok na ziemię, dostrzeżesz zielonkawe marmurowe płyty przypominające płomienie, z napisem ku czci odważnych lotników.