Popiersie Stanisława Wyspiańskiego
Gdzie: plac gen. Władysława Sikorskiego 6, Kraków
Oprowadza: Iza Bryzik
Od grudnia 2021 roku w budynku Starego Spichlerza należącym do Muzeum Narodowego w Krakowie można zwiedzać wystawę w całości poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Nie ulega wątpliwości, że dorobek tak wybitnego artysty zasługuje na osobne miejsce do eksponowania i podziwiania. A Wyspiański zachwyca pod wieloma względami – imponująca jest liczba dzieł, jakie stworzył (zwłaszcza że przeżył zaledwie trzydzieści osiem lat), a także różnorodność talentów: rysował i malował, tworzył niepozorne szkice oraz monumentalne witraże; pisał wiersze oraz dramaty (a te wystawiane były na najważniejszych scenach teatralnych w Polsce); projektował plakaty, okładki książek, a nawet meble, które nie dość, że były użyteczne, to wyprzedzały swój czas. Wyspiański na stałe wpisał się w krajobraz Krakowa. Spacery tematyczne po mieście można rozpoczynać z dowolnego miejsca – zawsze znajdzie się jakieś odniesienie do jego biografii lub twórczości. Takim punktem jest oczywiście wspomniane Muzeum Wyspiańskiego przy placu Sikorskiego, ale także stojące przed budynkiem popiersie artysty autorstwa Bronisława Chromego.
Kiedy będziesz w pobliżu (lub przy okazji wizyty w Muzeum), zatrzymaj się przed rzeźbą i przyjrzyj się twarzy: kogo widzisz? Ile ta postać może mieć lat? W jakim wydaje się być nastroju? Czy coś szczególnego Cię zainteresowało? Może fryzura przyciągnęła Twoją uwagę? (Czy ta grzywka, „zaczesana” na bok przez Chromego-rzeźbiarza, wskazuje drzwi wejściowe do Muzeum?).
Rzeźba to depozyt Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Chromy wykonał ją z brązu w 1981 roku. Przed budynkiem Muzeum Stanisława Wyspiańskiego stoi od czerwca 2022 roku. Więcej o Muzeum przeczytasz tutaj.