Rzeźba „Dwoje”
Gdzie: Akademia Górniczo-Hutnicza, naprzeciw budynku B-1
Oprowadza: Natalia Charlak
Bronisław Chromy chciał stworzyć rzeźbę będącą metaforą uczucia kobiety i mężczyzny, ich duchowej i cielesnej jedności. Tak powstał pomnik „Dwoje”. Postacie przedstawione są symbolicznie. Zaklęci w łukach z brązu jak w bezpiecznych objęciach, Ona i On. Przy tej geometrycznej bryle Chromy postawił na detale w dopracowanych rysach twarzy bohaterów. Można odczytać z nich głębokie uczucia. Głowa kobiety spoczywa ufnie na ramieniu mężczyzny. Od pary bije spokój i miłość. Patyna na brązie świadczy o upływie lat; daje pewność, że ci „Dwoje” byli, są i będą trwać wiecznie w swym uścisku.
Ze względu na swoje położenie rzeźba może też być interpretowana jako symbol więzi między absolwentami i wykładowcami AGH – oznaka zaufania i oddania się w opiekę. Zwłaszcza że fundatorami pomnika są absolwenci AGH Maria i Wiesław Nowakowie, którzy w ten niekonwencjonalny sposób wyrazili swą wdzięczność uczelni. Rzeźbę odsłonięto 18 listopada 2009 roku, przy okazji obchodów dziewięćdziesięciolecia akademii.
Jeśli odwiedzasz pomnik z bliską osobą, spróbujcie odwzorować układ postaci – może poczujecie na własnej skórze to, co artysta uchwycił w dziele?