Rzeźba „Ryba”
Gdzie: Park przy AGH
Oprowadza: Agata Kokoryn
Idąc od Uniwersytetu Rolniczego, mijamy monumentalny gmach Wydziału Geologii i Geofizyki Akademii Górniczo-Hutniczej i natrafiamy na niewielki park oddzielony od parku Krakowskiego ulicą Czarnowiejską. Pomiędzy alejkami, drzewami i krzewami można zauważyć dzieła różnych artystów. Znajduje się tu również jedna rzeźba bohatera naszego spaceru. Na chwilę możesz wcielić się w detektywa i odgadnąć, która z nich została wykonana przez Bronisława Chromego.
Przy samej ziemi, oparta pyszczkiem o duży kamień, jakby chciała znaleźć jakieś pożywienie, umieszczona jest ryba. Podobne cztery rzeźby tworzyły fontannę, którą Bronisław Chromy wykonał do ogrodu przy swoim domu na Woli Justowskiej. Warto przyjrzeć się formie ryby przy gmachu AGH. Co przypomina swoim kształtem? Zasłoń jej głowę (w wyobraźni albo fizycznie, dłonią lub chustką) i przyjrzyj się tylko korpusowi. Z czym Ci się kojarzy?
Rzeźba jest skonstruowana w bardzo typowy dla Chromego sposób: łączy kamień z innym materiałem, w tym przypadku betonem. Spróbuj zamknąć oczy i wyobrazić sobie, gdzie mógł wcześniej leżeć ten kamień. Czy kiedy leżał w rzece, przepływały koło niego róże ryby? Może któreś z nich znalazły sobie pod nim miejsce do złożenia ikry? Jak to się stało, że akurat ten kamień zwrócił uwagę artysty? Można też zastanowić się, jakie skojarzenia budzą nieregularne formy betonu. Warto w wyobraźni porównać tę rzeźbę z innymi, w których wykorzystano otoczaki, na przykład z „Owcami” – czym się różnią?
Możesz teraz usiąść w cieniu drzew i odpocząć w bliskości z przyrodą, którą Chromy lubił najbardziej. Zawsze chciał mieć dom jak najbliżej lasu, rzeki, jeziora. Czerpał z przyrody mnóstwo inspiracji. Ze swoich bliskich i dalekich podróży często przywoził kamienie, w których od początku widział przyszłe rzeźby.